Mehndi, tetovanie hennou

Mehndi, tetovanie hennouKonečne tu máme leto, čas, kedy človek môže ukázať trochu viac kože. A čo keby tá koža bola ešte príkladne ozdobená? 🙂 Dnes si niečo povieme o tetovaní hennou!

U nás v Európe je henna známa predovšetkým ako prírodná farba na vlasy, no v Oriente, Indii a severnej Afrike má aj symbolický, mystický význam a hrá podstatnú úlohu pri rôznych oslavách, akými sú náboženské sviatky či svadby. Hennovým tetovaním mehndi sa tradične zdobia indické nevesty, pretože henna je v orientálnych kultúrach považovaná za požehnanie – „Barakah“ – a má prinášať šťastie, radosť a krásu, čo sa takej mladomanželke isto zíde. 🙂 Aj vy si urobte radosť!

Akú hennu použiť na tetovanie hennou?

Na tetovanie hennou je určená tzv. body art quality henna, skrátene BAQ henna. Listy rastlinky henny v čase zberu obsahujú 0,3% až 3% oranžovo-červeného farbiva lawson. Kvalitná henna určená na farbenie vlasov obsahuje okolo 1% tohto farbiva, henna vyhradená pre zdobenie tela má najvyšší možný obsah farbív, aby tetovanie na koži vydržalo čo najdlhšie.

Tetovanie hennouVeľmi pekné dočasné tetovanie hennou vám spraví Zuzana Michalová v Bratislave, jej stránku nájdete tu.

Netvrdím, že nemôžete použiť i „klasickú“ hennu na vlasy (treba ale použiť čistú hennu bez akýchkoľvek iných prímesí!), no výsledné tetovanie nemusí byť také výrazné a môže sa rýchlo vymyť. V našom e-shope však priaznivcom zdobenia kože ponúkame aj spomínanú hennu v body art quality od Sheabutter Cottage. 🙂

Príprava hennovej pasty na tetovanie

Hennovú pastu na tetovanie si pripravíme z 50 g hennového prášku. Tradične použijeme aj šťavu z polovice citróna a pár kvapiek tea tree oleja. Ako zálievku zvolíme silnú kávu, prípadne kombináciu kávy a čierneho čaju.


Recept na dokonalú hennovú pastu pre Vaše tetovanie Vám prezradí youtuberka Brenda vo svojom štvordielnom seriály

Nadšenejší tatéri môžu do kávy pridať aj celú škoricu, celé čierne korenie, kmín a klinčeky – necháme lúhovať aspoň päť minút, aby sa z korenia stihli uvoľniť éterické oleje, no najlepšie dovtedy, kým bude tekutina natoľko teplá, aby sa dala piť. Precedíme cez sitko a pokojne aj viackrát, pretože hennová pasta na tetovanie musí byť dokonale hladká, bez akýchkoľvek hrudiek. Preto ju aj treba vymiešavať postupne a veľmi dôkladne – k hennovému prášku pridávame tekutinu po malých dávkach a priebežne ju vymiešavame. Okrem hladkosti pasty je podstatná aj jej konzistencia – výsledná hmota by mala byť hustejšia ako henna na farbenie vlasov, hustotou by sa mala približovať zubnej paste.

Pastu necháme pracovať cez noc prikrytú plastovým vreckom. Možno nám medzitým trochu stuhne, preto ju pred nanášaním môžeme podľa potreby doriediť.

Na nanášanie henny môžeme použiť kornút vyrobený z tvrdšej fólie (viď priložené video jednej indickej slečny s roztomilým prízvukom 😀 ) či pevnejšie igelitové vrecko, do ktorého urobíme dieru špendlíkom, prípadne opatrne odstrihneme malinký rožtek.

Príprava pokožky na tetovanie hennou

Kvapku hennovej pasty najskôr odporúčam vyskúšať na ohybe lakťa – ak sa ani do 12 hodín neobjaví podráždenie pokožky, môžeme sa s vervou vrhnúť do tetovania! 😀 Aj henna, ako ktorákoľvek iná prírodná látka, totižto môže spôsobiť alergickú reakciu, ktorej môžeme predísť práve týmto malým testom.

Pokožka v mieste tetovania by mala byť dokonale čistá, preto ju najprv „odlíčime“ od prípadného telového mlieka či inej kozmetiky. Pred samotnou aplikáciou henny môžeme do pokožky vmasírovať kvapku, max. tri eukalyptového oleja, ktorý otvára póry, takže henna prenikne hlbšie do pokožky.

A hoci som tému tetovania hennou na svetlo sveta vytiahla práve teraz v lete – tetovanie hennou vraj na opálenej pokožke drží horšie…

Tetovanie hennou

Predtým, než začneme tetovať pokožku, si pár ťahov, liniek vyskúšame napríklad na papieri, aby sme sa s hennovým kornútom zžili a pri nanášaní samotného motívu s ním už ako-tak vedeli narábať.

Čo sa týka motívu, v mehndi sa využívajú napr. kvetinové vzory či obrazce z čiar, slučiek a bodov, ktoré pripomínajú prepracovanú čipku. A často je to kvetinová čipka! 😀 Svoj motív si môžete sami vymyslieť, prípadne si vygúglite nejaký ten „mehndi design“. Pre inšpiráciu Vám ukážem ďalšie video – kopec motívov vrátane postupu ich maľovania nájdete aj na YouTube vo videoformáte. 🙂

Motív môžete kresliť priamo na kožu len tak, od ruky. Trošku nešikovnejší jedinci môžu použiť predmaľované vodiace čiary – motív si môžete predkresliť napr. bielou ceruzkou na oči. A potom stačí už len obtiahnuť biele linky za pomoci hennového kornúta.

A aký je postup po tom, čo sme hennovú pastu úspešne naniesli na kožu? Hennovú pastu treba jednoducho nechať úplne uschnúť. Sušíme ju minimálne dve hodiny, no pokojne až osem a ak tetovanie necháme aspoň chvíľu schnúť aj na slnku, bude o to výraznejšie. Zoschnutú pastu opatrne zoškrabeme chrbtom príborového noža alebo utrieme vreckovkou (pokiaľ možno neumývame!).

Hennové tetovanie je prirodzene hnedo-červené, ak chceme dosiahnuť tmavšiu farbu, môžeme ho počas schnutia opakovane navlhčovať zmesou dvoch polievkových lyžíc citrónovej šťavy a jednej polievkovej lyžice cukru. Treba však brať do úvahy aj fakt, že počas nasledujúcich dvoch-troch dní henna ešte zoxiduje a tetovanie trochu stmavne.

Umývať si miesto tetovania vodou by sme sa mali až po cca 15 hodinách. Ak chceme, aby nám tetovanie vydržalo pokiaľ možno čo najdlhšie, snažíme sa ho pri sprchovaní sa nemydliť, len opatrne omývať vodou a taktiež sa podľa možnosti vyhýbame silnému poteniu v saune či pri športových aktivitách. 🙂

Tetovanie hennou by na pokožke malo vydržať päť dní až dva týždne.

Pozor na tetovanie čiernou hennou!

O tetovaní tzv. čiernou hennou ste možno už počuli a miestami to boli až hororové scenáre! Za ktoré však henna vlastne nemôže – do hennovej pasty na zdobenie kože sa totižto často pridáva parafenyléndiamín (PPD), chemická látka, ktorá má zabezpečiť kratšiu dobu pôsobenia henny na koži a tmavšie a dlhotrvácnejšie tetovanie. Na PPD však môže telo prudko alergicky zareagovať, pokožka v oblasti vytetovaného motívu sa môže zapáliť až spáliť a tetovanie nám potom neraz pripomínajú nepekné jazvy.

Ak si chcete mehndi nechať urobiť niekde na dovolenke od domorodého „profesionála“, odsledovala by som si, či hennová pasta na tetovanie nie je až podozrivo čierna, rovnako ako pri už vopred zarobených hennových tetovacích pastách, ktoré je miestami dostať kúpiť (hoci neviem, či aj u nás na Slovensku). Dobrá hennová tetovacia pasta by totižto mala byť maximálne echt tmavohnedá. 😉

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho!
O ničomNič novéCelkom fajnSuperProste bomba! (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Dajte o ňom vedieť svojím priateľom a známym:

4 názory na “Mehndi, tetovanie hennou

 1. Denisa

  Ahoj ,
  Chcela by som sa iba opýtať ako dlho taká rozrobená henna pasta na tetovanie vydrží a na ako dlho sa dá odložť a používať v tom kornúte znova ? Mám ju skladovať v chladničke pre dlhšiu životnosť alebo naopak nie ? Ďakujem za odpoveď 🙂

  1. Dada BarokováDada Baroková Autor

   Ahoj, Denisa. Myslím, že v článku je to spomínané – skús si ho ešte raz poriadne prečítať. 🙂 Pastu by si mala hneď spotrebovať – vždy si jej vyrob len toľko, koľko spotrebuješ.

  1. Dada BarokováDada Baroková Autor

   Ahoj, Veronika. Netuším, čo sú to „biele henny“, dokonca som to aj gúglila a nič… :-O Asi sa spýtaj tam, kde si sa o nejakých tých „bielich hennách“ čítala. 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *