Henna a šediny

Dvojfázové farbenie šedín hennouŠediny, šedivé vlasy. Pre niekoho nočná mora – najmä pre tých, ktorí prvé šediny považujú za znak toho, že pomaly ale isto prichádza staroba. Ja sa na svoje šediny teším, ale možno si to idealizujem iba preto, lebo sa ma zatiaľ reálne netýkajú. 😀

Prečo šedivieme?

Našu farbu vlasov určuje pigment melaním, ktorý sa nachádza v každom vlasovom folikule na ľudskej hlave. S pribúdajúcim vekom pigmentové bunky začínajú odumierať a tak čím je človek starší, tým viac sa produkcia melanínu znižuje, jeho miesto zapĺňajú vzduchové bublinky a vlas, ktorý vyrastie z folikulu, je zakaždým o niečo bledší – sivý, striebristý či biely.

Prvé šediny sa zvyknú vyskytovať na spánkoch, následne na temene a nakoniec zošedivie aj zadná časť hlavy. Väčšina Európanov (napr. Aziati začínajú šedivieť výrazne neskôr ako my) svoj prvý šedý vlas objaví okolo 35. roku života a od tohto momentu môže trvať 10 až 20 rokov, kým vlasy zošedivejú úplne. Šedivenie vlasov je teda úplne prirodzené, no čo ak si na svojej hlave sivý vlas nájde mladá dvadsiatnička, mladý dvadsiatnik?

Príčin predčasného šedivenia môže byť hneď niekoľko – často za ne môže napr. genetika. Aj vaša babička či otec začali šedivieť skoro? V tom prípade je možné, že skoré šedivenie – ako sa hovorí – „máte v rodine“. A genetika sa, veru, oklamať nedá, hoci ak sa o svoje vlasy budete s láskou starať a doprajete im najkvalitnejšiu starostlivosť, určite sa to na ich zdraví odzrkadlí. 🙂

Ďalšou príčinou predčasného šedivenia môže byť dlhodobý stres či zlá životospráva. Zdravé vlasy bez šedín si potrpia najmä na dostatočný prísun bielkovín a chutia im aj vitamíny B12 a B7, železo a kyselina listová. Vyššiu pravdepodobnosť predčasného šedivenia majú fajčiari a ľudia, ktorí si dlhodobo zosvetľovali vlasy a ich vlasový pigment je tak oslabený peroxidom.

Ako predchádzať šedinám?

Proti šedinám sa dá bojovať najmä správnou životosprávou a používaním kvalitných kozmetických vlasových prípravkov. Pokiaľ sa dá, vyhýbajte sa fénovaniu príliš horúcim vzduchom (alebo fénovaniu všeobecne, najzdravšie je nechať vlasy voľne preschnúť) a po každom umytí vlasov si doprajte niekoľkominútovú, jemnú masáž vlasovej pokožky – pokožka sa tým prekrví, čím sa zlepší aj prísun výživy k vlasom. Raz za týždeň si môžete dopriať aj olejovú masáž hlavy – zahrejte kokosový olej (prípadne iný) a vmasírujte ho do pokožky hlavy jemnými krúživými pohybmi. Následne namočte uterák do horúcej vody a na pár minút ním obaľte vlasy.

Henna na šedivé vlasy

Ak sa vo vlasoch objaví nezanedbateľné množstvo šedivých vlasov, väčšina ľudí automaticky siahne po farbe na vlasy. Obľúbené sú najmä chemické farby, pretože vďaka nim získate jednotnú farbu. O úskaliach chemických farieb sme už písali; farbenie hennou je k Vašim vlasom omnoho šetrnejšie, má dokonca pozitívne regeneračné účinky a dajú sa ňou farbiť aj šediny. 🙂

Nebudem Vás však klamať, prekrytie šedín hennou bude trošku komplikovanejšie ako ich chemické nafarbenie, bude však aj stokrát zdravšie! Najproblematickejším je, že henna vlasy nefarbí rovnomerne, preto ak máte iba niekoľko šedivých vlasov, po zafarbení hennou môžu skončiť aj výrazne svetlejšie ako zvyšok vlasov… Riešením by v tomto prípade mohlo byť dvojfázové farbenie hennou, o ktorom si niečo povieme o chvíľu. 🙂

Ďalším problémom je, že indigo, ktoré obsahujú najmä hnedé a čierne odtiene henny, nie je veľmi vhodné pre šedivé vlasyindigo sa zo šedivých vlasov totižto veľmi rýchlo vymýva a po niekoľkých týždňoch zostanú šediny výrazne svetlejšie ako zvyšok vlasov. Na šedivé vlasy je preto najvhodnejšia čistá henna v body art kvalite, ktorá vlasy zafarbí takpovediac permanentne, takže sa nevymýva takmer vôbec – len ňou nedosiahnete celé spektrum farieb, budete si musieť vystačiť so všetkými odtieňmi medenej, resp. ryšavej, červenej. 🙂

Zopár tipov pre hennovanie šedivých vlasov

Niekomu henna šediny prekryje dokonale, niekomu na nich hennová farba dokonca nedrží takmer vôbec, je to vysoko individuálne. Jedným z fígľov môže byť pri prvom hennovaním nechať hennu vo vlasoch pôsobiť hodinu až dve a hennovanie hneď opakovať za päť až sedem dní (a hennu vo vlasoch opäť nechať pôsobiť 1 – 2 hodiny). Ďalšie hennovanie môže nasledovať každé tri týždne, väčšinou stačí hennovať odrasty. Po prvom hennovaní vo vlasoch miestami ešte môžu byť badateľné šediny, no druhé hennovanie by farbu malo zjednotiť a takpovediac „zafixovať“.

Výdrž hennovej farby na šedivých vlasoch by mal podporovať aj jablčný ocot, ktorý pridáte so svojej hennovej pasty. Najlepšou „zálievkou“ henny pre prekrytie šedín bude silná mletá káva – ktorá tiež trochu stlmí červené odtiene. Receptom na získanie peknej tmavo-hnedej farby potom bude zaliať hnedú hennu kávou a pridať 1 – 2 čajové lyžičky jablčného octu. Pre ešte tmavšiu hnedú môžete zmiešať hnedú a čiernu hennu v pomere 3:1.

Dvojfázové farbenie šedín

Pokiaľ nemáte šedivé všetky vlasy a na hlave máte šedivých vlasov len pár, po hennovaní Vám v nich môže vzniknúť pozoruhodný melír – henna vlasy nefarbí rovnomerne, šediny preto zostanú svetlejšie ako zvyšok vlasov. Ak sa Vám predstava melíru nepozdáva, vyskúšajte dvojfázové farbenie hennou.

Henna BAQ

Henna v body art kvalite

V prvej fáze tu vlasy farbíte čistou hennou (napr. medenou hennou od Henné Color alebo hennou v body art kvalite od Sheabutter Cottage) – pripravíte si hennovú pastu ako zvyčajne, necháte ju chvíľu odstáť (optimálne cez noc, ale v krajnom prípade postačí aj 10 – 15 minút, kým si umyjete vlasy a všetko prichystáte na hennovanie). Hennu votriete do vlasov a zabalenú v kúpacej čiapke a uteráku necháte pôsobiť 45 minút až 1 hodinu.

V druhej fáze pokračujete farbením hennou ľubovoľného odtieňu – podľa toho, aký výsledný farebný odtieň chcete dosiahnuť. Pokiaľ túžite po tmavej hnedej až čiernej farbe, Vaša henna bude obsahovať indigo – do hennovej pasty pridajte lyžičku soli alebo sódy bikarbóny, aby sa farbivo aktivovalo a nezalievajte ju horúcou vodou (stačí 50°C), aby sa indigo neznehodnotilo. Nenechajte ju odstáť, ale rovno aplikujte na vlasy. Nechajte pôsobiť 45 minút (pod kúpacou čiapkou s uterákom).

Uvedený postup opakujeme raz za 6 – 8 týždňov, v medziobdobí po 3 – 4 týždňoch opakujeme iba druhú fázu farbenia (t.j. nemusíme vlasy najprv farbiť čistou hennou a následne požadovaným odtieňom, stačí použiť rovno požadovaný odtieň).

Ak chcete červený alebo ryšavý odtieň, dvojfázové farbenie je takpovediac zbytočné, môžete zostať iba pri prvej fáze – šediny v tom prípade skúste zafarbiť hennou v body art kvalite, hennovú pastu nechajte odstáť aspoň 8 hodín a hennu vo vlasoch nechajte pôsobiť aspoň dve hodiny.

V boji so šedinami Vám držím palce, ak máte dáke zaručené, overené tipy na hennovanie šedivých vlasov, budem rada, ak sa o ne s nami podelíte v komentároch. 🙂

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho!
O ničomNič novéCelkom fajnSuperProste bomba! (5 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...

Dajte o ňom vedieť svojím priateľom a známym:

39 názorov na “Henna a šediny

 1. jana

  Musím potvrdiť, že aj mne sa podarilo zafarbiť šedivé vlasy, pomocou Heny BAQ + ALMA + vývar z orechových šúp + citrón a mala som to na hlave 5 hodín.
  Výsledný efekt ma prekvapil, mala som vlasy zafarbené do gaštanovo-červena a šediny boli medenej farby a vytvorilo to pekný melír a hlavne nevymylo sa to po umývaní, až po mesiaci a to si umývam vlasy 2 x týždenne.
  Veľmi ma to potešilo, že si nemusím farbiť vlasy chemickou farbou kvôli šedinám, ale môžem takto šetrne HENOU – napriek tomu, že mi všetci tvrdili, že to HENOU nepôjde.
  No a teraz pekne každých 5 týždňov si henujem a tým si udržujem a stále pigmuntujem aj šedivé vlasy a tak ih chcem donútiť aby boli pekné farebné a hlave zdravé – čo chcem vyzdvihnúť, lebo chemické farby strašne vysušujú a ničia.
  No a tiež mi opäť začali krásne rásť a lesknúť sa, na dotyk sú zdravé a pružné.
  Musím dodať, že používam aj šampóny na prírodnej báze, s výťažkami heny a bylinkové.
  Teším sa, že moje vlasy sú opäť mojou ozdobou !
  Ďakujem aj vám všetkým za rady, ktoré mi k tomu dopomohli a pani Gabriele, ktorá sa venuje tejto oblasti a zháňa nám tieto výrobky až v Indii !
  Jana

  1. NaVlasyNaVlasy

   Dobrý deň,
   sme veľmi radi že Vám naše články pomáhajú a že sa staráte o svoje vlasy prirodzenou cestou, bez chemikálií. Vaše vlasy sú Vám vďačné 🙂 Ak by ste chceli 10% zľavu na hennu, pošlite nám prosím fotku Vašich vlasov pred a po hennovaní. Poprosím Vás aj, či by ste nenapísali Váš návod na farbenie hennou, zvlášť keď si farbíte šedivé vlasy, určite tým pomôžete ďalším ženám, ktoré sa henny zbytočne boja. Fotky a návod by sme zverejnili na našej ďalšej stránke, ktorá sa venuje henne http://www.hennanavlasy.eu

   1. majka

    No rada by som upozornila všetky babičky, že henna prekryva šediny perfektne a hlavne zaujímavo sú melírované ale treba dbať na to aby sme si raz za čas nechali hennu pôsobiť dlhšie aspoń 6 hodín alebo na noc, veď keď je vonku škaredé počasie môžeme byť doma s igelitom na vlasoch , pre svoju krásu to stojí, výsledok je užasný s vydrží 4 – 6 tyzdnov podla toho ako casto umyvanme vlasy. Je dobré po hennovaní vlasy len vymyť vodou bez šamponu.

     1. Janka Kristinka

      Dobrý nápad to musím vyskúšať. A farbíte si aj v zime alebo len v lete?

     2. Lucia

      Prosim Vas, cim si zakryjete hlavu, aby Vam vsade ta henna nepotiekla. Lebo cela noc je dlha doba. Staci kupacia ciapka? A kde ju vlastne kupim 🙂 Dakujem.

     3. Dada BarokováDada Baroková Autor

      Väčšinou je kúpacia čiapka pribalená k henne. Dá sa použiť i čistá igelitka, hehe alebo streč fólia alebo igelitka v kombinácii so streč fóliou. 😀

  2. Ľubica

   Dobrý deň, som černovláska a vlasy som si zafarbila čiernou hennou – nevidím nejaký veľký rozdiel, no a šedivé korienky kde tu sú jemne tmavšie ale nie zafarbené. Myslíte, že keby som použila tú obyčajnú hennu a zbytok receptu čo vy, pomohlo by to? Príp. potom ešte raz dať čiernu hennu. Niekde som ešte čítala, že nič kyslé sa nedáva ak sa farbí čiernou lebo nechytí. A mám hrozne „špinavé“ nechty a ruky keď sa prehrabávam vlasmi. Je to aj po svetlej henne? A ešte – zdajú sa mi vlasy vysušené, kedy dať nejaký olej aby neboli mastné? Veľká vďaka.
   Ľubica

   1. Dada BarokováDada Baroková Autor

    Ako som Vám písala v odpovedi na Váš druhý komentár, pani Ľubica, skúste si prečítať článok a vyskúšať dvojfázové farbenie. To farbu vyrovná – henna farbí podľa toho, aká je pôvodná farba vlasov, šedé vlasy sú oproti čiernym svetlejšie, takže nezafarbí všetky vlasy rovnomerne. Tomuto môže pomôcť dvojfázové farbenie.

    Áno, kyslé prostredie znehodnocuje indigo, ktoré obsahuje čierna henna, preto sa do nej nepridáva citrón. Viac sa dočítate napr. tu: http://www.navlasy.sk/blog/ako-si-namiesat-hennu-cast-ii-vychytavame-farebnost Zalievať odporúčam čiernym čajom, prisypať môžete aj amlu.

    Skúste si trochu viac preštudovať články o hennovaní na tomto blogu – do henny vždy odporúčam pridať olej, pretože henna môže vysušovať. Stačí napr. lyžica olivového oleja. Vlasy mastné nebudú.

 2. Sabina

  Já na všech těch fórech o barvení šedin hennou furt nechápu jednu věc – pokud má někdo šediny, tak si přece musí velmi pravidelně dobarvovat odrosty, tedy podle toho, jak rychle mu vlasy rostou, si je stejně musí ustavičně dobarvovat tak aspoň jednou za 3-4 týdny, jinak to vypadá vážně hrozně a je na první vidět, že jde o „šedovlasou babičku“, co si barví vlasy. A pokud jde o ženu dostatečně ješitnou, která nechce, aby mohl kdokoli i při pohledu velmi zblízka sebeméně poznat, že jí vlasy už šediví, tak se pak dobarvuje klidně i co 10-14 dní. Takže je imho dosti zbytečné řešit „problém“, že indigo se za několik týdnů z šedivých vlasů vymyje a šedivé vlasy pak budou viditelně světlejší než ty ostatní. Zkrátka a dobře když si šedivějící dáma bude poctivě barvit vlasy hennou s indigem co 2-3 týdny, tak by to mělo být úplně v pořádku, tedy indigo by vůbec nemělo mít čas se z vlasů vymýt. A jelikož henna (a ani indigo) vlasům nijak neškodí, není jediného rozumného důvodu, proč by si člověk nemohl barvit hennou s indigem vlasy třeba každý týden, když na to bude mít čas a chuť. A to by v tom pak byl teda čert, aby se tím ty šediny totálně nezlikvidovaly.
  Takže podle mého ani šedivějící tmavovlásky, které nechtějí „na stará kolena“ měnit odstín vlasů do červena, nemusejí mít z henny strach – jediné, co se jim může „stát“, je to, že díky henně pravidelně „patlané“ na vlasy 2x měsíčně budou mít za rok či dva bujnou zdravím zářící hřívu, kterou jim dvacetileté chemické blondýnky budou jen tiše závidět;-)
  A ještě poznámka na okraj – jednolitá černá nebo tmavě hnědá barva vypadá na vlasech strašně nepřirozeně, i pro film a divadlo se opravdu kvalitní černé a tmavě hnědé paruky, které mají vypadat co nejpřirozeněji, dělají tak, že se mezi černé vlasy přidávají sem tam tenounké pramínky vlasů rezavých.

 3. Janka Kristinka

  Chcela by som mať čierne vlasy. A keby som si neustále farbila indigom a s čistou bezfarebnou hennou pomohlo by aby som aspoň by som dosiahla tmavú čokoládu?? Proste takej farby??

  Farbím si už od minulého roka a vlasy mám lepšej kvality.

  1. Dada BarokováDada Baroková Autor

   Bezfarebnou hennou? Poznám dvojfázové farbenie – najprv čistá henna, v druhom kroku čisté indigo. Keď tak zmiešaj hennu (nie cassiu!) s indigom, hoci v dvojfázovom farbení vidím väčší zmysel. 🙂

 4. Lena

  Dobry vecer,
  chcela by som Vas poprosit o informaciu ohladom mnozstiev pridanych ingrediencii pri farbeni sedivych vlasov hennou. Tzn. pomery: henna baq + prasok amla + odvar orechovych supiek + citron. Velmi by som chcela, aby to zafungovalo a tieto informacie v prispevku od Jany nevidim. Dlzka mojich vlasov je mierne pod lopatky. Vedeli by ste mi prosim Vas poradit ? Jana, ak je Vasa dlzka vlasov ina, pomozu mi aj Vase pomery ingrediencii, kvoli predstave. Velmi pekne dakujem.
  Lena

  1. Dada BarokováDada Baroková Autor

   Dobrý večer, Lena. Šediny ešte nefarbím, takže reálne skúsenosti nemám, iba hypotetické. Ak Jana neodpíše, odporúčam toto:

   – 70 g henny
   – 30 g (a viac) amla
   – šťava z jedného citróna
   – odvaru zo šupiek toľko, aby bola výsledná hmota konzistencie hustého smotanového jogurtu (koľko orechových šupiek variť na aký objem vody, to ale neviem…)

   😉

 5. Ľubica

  Práve som si zafarbila vlasy čiernou hennou – Khadi. Šedivé korienky zostali :o(
  Ako sa tak v tých vlasoch prehrabujem, mám fakt nechutne čierne prsty a nechty a to som farbu vymývala do „čírej“ vody. Tak neviem. Ako dosiahnuť zafarbenie šedivých korienkov? PLS.

  1. Dada BarokováDada Baroková Autor

   Dobrý večer, Ľubica. Pri hennovaní treba používať gumené rukavice ako ochranu rúk pred zafarbením. Kľudne ich použite aj pri vymývaní. Čo sa týka korienkov, ktoré sa Vám zafarbiť nepodarilo – odporúčam dvojfázové farbenie, ako je to popísané v článku, prečítajte si ho.

   1. Ľubica

    Ja som rukavice použila, ale ruky mi to farbí teraz po zafarbení. Bude to robiť aj po viacnásobnom umytí, resp. farbia vlasy pri dotyku ruky aj ak sú farbené inou farbou ako čiernou t.j. farbou s indigom.
    Toho dvojfázového farbenia sa trocha bojím, nechcem to mať ryšavé 🙁
    Vďaka

    1. Dada BarokováDada Baroková Autor

     A akú hennu ste použili, Ľubica? Nikdy v živote som nepočula o tom, že by henna farbila potom, keď sú vlasy suché. :-O Dvojfázové farbenie sa robí práve preto, aby vlasy neboli ryšavé, ale chytili aj iné farby – lebo henna e prirodzene červená, takže dosiahnuť ňou inú farbu ako červenú je pomerne ťažké. Ale ako chcete, je to na Vás…

 6. Silvia

  Prosím o radu, mám pomerne dosť prešedivelé vlasy, ktoré si roky farbím farbou Palette De Luxe, odtieň medená, Chcela by som prejsť na niečo zdravšie pre moje vlasy, čiže na hennu. Vôbec by mi nevadil ryšavý, medený odtieň,práve naopak, páči sa mi a ide mi k zeleným očiam. Ako mám postupovať pri henovaní? Aký typ farby si mám kúpiť? Aký čas aplikácie? Šedivá som teda dosť, po matke už od mladosti.

  1. Dada BarokováDada Baroková Autor

   Dobrý deň, Silvia. S hennovaním šedivých vlasov osobné skúsenosti nemám, čo som zozbierala na internete je v tomto článku – prečítajte si ho. Kúpte si čistú hennu – napr. BAQ, ktorú ponúka náš e-shop. Postup hennovania pri šedinách je obdobný ako pri hennovaní nešedivých vlasov, rovnako ako rozostup medzi hennovaniami. Prečítajte si článok.

 7. Ľubica Mária

  Veľmi pekne ďakujem za návod na dvojfázové farbenie. Zažila som zázrak. Vlasy mám krásne rovnomerne zafarbené. Odporúčam každému, kto má už veľa šedín.

  1. Dada BarokováDada Baroková Autor

   Ďakujem krásne za milý komentár, o to viac, že so šedinami a dvojfázovým farbením reálne skúsenosti nemám, takže som sa pri tomto článku teda dosť zapotila. 😛

 8. kamila

  Dobrý večer. Doteraz som sa farbila u kaderníčky chemickou farbou, naposledy to bol mix hnedej a medenej pred cca mesiacom. Teraz už mám 1 cm odrasty a chcela by som prejsť na hennu.Plánujem farbiť dvojfázovo, najskôr henna byq a v druhej fáze Henna & Indigo 200g (teplá-hnedá farba). Prvá fáza mi chytí asi do medena, druhú fázu môžem naniesť za akú dobu po prvej fáze? Bojím sa výsledného efektu, preto by som chcela docieliť odtieň svetlo hnedý, niečo prirodzené. Moje pôvodné vlasy sú hnedé, ale už mi na niektorých miestach najmä na temene vyrastajú dosť šedivé vlasy. Potrebujem vyskúšať prírodnú farbu, nakoľko mávam alergickú reakciu na pokožke po chemickom farbení a mám veľa lupín a liečim sa u kožnej lekárky -seboreická dermatitída. Len naozaj potrebujem niečo decentné na začiatok, kým prídem na gríf ako experimentovať s hennou.

  1. Dada BarokováDada Baroková Autor

   Dobrý večer, pani Kamila. Popis dvojfázového hennovania je opísaný vyššie – poriadne si prečítajte článok. Druhá fáza nasleduje hneď po prvej – po oplachovaní hennovej pasty z prvej fázy nemusia vlasy ani len preschnúť a môžete nanášať pastu druhej fázy. Ak máte čas, pokojne si môžete prvú a druhú fázu rozložiť aj na dva dni (jeden večer vlasy nafarbíte v prvej fáze, druhý deň pokračujete druhou fázou) – závisí to na Vás, či dokážete s medzivýsledkom behať po svete, či to zvládnete naraz… 🙂

   Čo sa týka Vášho želaného odtieňu, obávam sa ale, že z hnedých vlasov sa hennou na svetlo hnedé nedostanete… Henna vlasy nedokáže zosvetliť. Ak ich raz máte hnedé, hennou môžu chytiť buď červeno-hnedý nádych alebo môžu byť trošku tmavšie hnedé. Určite nie svetlejšie ako pôvodne – henna nedokáže vlasy zosvetliť!

   Na úvod odporúčam v prvej fáze použiť BAQ hennu a v druhej niektorých z predmiešaných odtieňov Henné Color – tam je k dispozícii aj hnedý odtieň. Neviem, či by som sa na prvé hennovanie púšťala do miešania si hnedého odtieňu za pomoci indiga sama, na vlastnú päsť. 🙂 Každopádne, ak na to máte odvahu, je to na Vás. 🙂

   Držím palec!

 9. kamila

  Dobrý deň.
  Podľa Vášho odporúčania som vyskúšala dvojfázové farbenie, BaQ a Henné color – hnedý odtieň a musím povedať že to zabralo a bola som milo prekvapená. Po ňom som po cca 3 týždňoch vyskúšala len Henné Color – hnedý odtieň. Výsledok ? Viac sa mi pozdávalo a prekrylo šediny dvojfázové farbenie. Čo ma trápi sú dosť suché vlasy a po umytí aj tvrdé. Dala som si pri farbení do zmesi vajíčko, argánový olej aj balzám, umývam len balzamom od vás a mám problém vlasy rozčesať aj na vzhľad sú dosť presušené. Kde robím chybu? Čím by som mohla prekryť vôňu Henny, kt. mi trochu vadí pri aktivitách ako je plávanie. Ďakujem.

  1. Dada BarokováDada Baroková Autor

   Dobrý deň, Kamila.
   Dvojfázové farbenie je prácnejšie, ale ak chce človek dosiahnuť iný ako červený odtieň (hnedá, čierna) alebo prekryť šediny, určite sa vyplatí nájsť si trochu viac času na farbenie a urobiť to dvojfázovo. 🙂
   Čo sa týka suchých vlasov, do hennovej zmesi by som na Vašom mieste pridávala iba olej – netreba to zasa prekombinovávať, pokojne vajíčko a balzám vynechajte. 🙂 Ak sú vlasy naozaj veľmi suché, skúste si dopriať nejakú olejovú masku medzi hennovaniami.
   Čo sa týka vône henny, stačí pridať nejaké éterické oleje. Bohužiaľ však z čerstvo nahennovaných vlasov bude vždy henna trochu cítiť vždy, keď si ich namočíte, umyjete po hennovaní. Mne vôňa vždy vyprchá tak po dvoch-troch umytiach vlasov.

 10. Becca

  Ahoj,

  chcem si len ujasniť jeden detial. V texte stojí, že:
  „Receptom na získanie peknej tmavo-hnedej farby potom bude zaliať hnedú hennu kávou a pridať 1 – 2 čajové lyžičky jablčného octu.“
  Lenže tak isto som sa dozvedela, že súčasťou hnedej henny je indigo, ktoré sa kyslým prostredím znehodnocuje, takže sa nemôže miešať so žiadnymi kyslými tekutinami.
  Ako to teda je?

  A inak musím povedať, že je to veľmi fajn napísaný blog, dozvedela som sa vlastne všetko, čo som o henne potrebovala vedieť.
  Ďakujem veľmi pekne. 🙂

  1. Dada BarokováDada Baroková Autor

   Ahoj, Becca. Áno, henna má rada kyslé prostredie. Indigo zasa kyslé nemá rado. Odporuje si to, ale iný spôsob, ako pri henne získať hnedú a čiernu, neexistuje – musíš k henne pridať indigo. Indigo ti urobí čiernu. Ak chceš hnedú farbu, pridať trochu kyslého nie je úplne na škodu – chceš predsa hnedú, nie čiernu, čiže trošku to indigo potlačiť môžeš. 🙂 Ale keďže ja hennujem načerveno a nemám ešte šediny, tu som skôr teoretik. 🙂

 11. Lucia

  Dobrý deň,
  ja si už 2 roky farbím vlasy henou Khadi stredne blond. Používam aj dvojfázové farbenie, no na sivé vlasy to takmer nezaberá. Zato to stmavuje moje nie sivé vlasy. A po troch týždňoch sa farba zo šedých totálne vymyje, aj keď používam šampóny bez parabenov, prírodné.
  Proste to chytá až príliš tam kde nechcem a naopak.
  Nevedela by ste mi poradiť henu na blond vlasy, kt. chytá aj na sivé vlasy?
  Ďakujem.

  1. Dada BarokováDada Baroková Autor

   Dobrý deň, Lucia. Ak Vám sedí odtieň, skúste ešte iné značky henny v tomto odtieni – niektorý výrobca ju môže miešať trošku inak, s iným pomerom ingrediencií, ktoré Vám môžu sedieť viac. 🙂 Ja osobné skúsenosti so šedinami zatiaľ nemám, takže reálne tu poradiť, bohužiaľ, nedokážem. Držím palec. 😉

 12. Sima

  Dobrý večer, potrebovala by som vašu radu ohľadom henovania. Vlasy mám farbené na špinavý blond s odrastami asi 5cm mojej prírodnej tmavohnedej, chcela by som hnedý gastanový odtieň ale bojim sa ako mi to chytí keďže nemám len jednu farbu na vlasoch. Ďakujem

  1. Dada BarokováDada Baroková Autor

   Dobrý večer, Sima, tu asi moc nepoteším – výsledná farba po hennovaní závisí od pôvodnej farby vlasov, takže na odrastoch bude pravdepodobne iná ako na dĺžkach vlasov… Ak chceš krásnu jednoliatu farbu, choď do chemickej farby, existuje aj bezfarebná henna, ktorá sa používa ako vlasový zábal – medzi chemickými farbeniami môžeš vždy regenerovať bezfarebnou hennou. Ak chceš s chémiou jednoducho skončiť, musíš s hennou trošku experimentovať a zmieriť sa s tým, že zo začiatku bude treba prijať nejaké kompromisy. 😀 Držím palec. 😉

 13. Petra

  Mne na šedivé vlasy vôbec nechytajú heny s indigom, čierne, ostatné vlasy stmavli, no tých pár bielych zrovna vpredu aj bielymi zostali 🙂 Červené odtiene ale tento problém nemajú, robia presne ten jemne melírovaný efekt, ktorý je fajn, a aj „držia“.

 14. Žaneta

  Dobry den tiez uz vyše roka farbim vlasy henou. Mam tmave hnede trochu presedivele hlavne nad ušami,v ofine v kutoch. Som s henou spokojna. Najviac sa tešim ze mi chyta aj na šediny. Niekedy lepsie niekedy menej ale celkom sa da. Teraz v sobotu som si farbila, zmiesala som ģaštanovu henu,2lyzicky cistej,kokosovy olej,citron,ovoc.ocot,med a čaj žihlavovo-harmančekovy. S odtienom som spokojna aj na sediny mi pekne chytila samozrejme svetlejsie ako inde. Tak by som este chcela vyskušat ze keby som si trebars o 5 dní dala gastanovu henu len na tie odrasty sedive ze nech sa este lepsie zafarbia či by som to mohla. Ci to vlasom nevadi tak rychlo po sebe. Dakujem

  1. Dada BarokováDada Baroková Autor

   Dobrý deň, Žaneta a ďakujem za inšpiratívny komentár. Určite nebude vadiť hennovanie takto po sebe, práve naopak – napríklad na dosiahnutie krásne čiernej sa používa tzv. dvojfázové farbenie. Ktoré vraj zaberá aj na šediny. Ja osobné skúsenosti nemám, ale skúste si ho vygúgliť. 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *